MEDVEDE opäť ÚTOČIA: ROZTRHALI PLOT aj BARANA. Ktorým miestam sa radšej vyhnúť?

VALASKÁ BELÁ – Veľký strach momentálne prežívajú obyvatelia niektorých častí obce Valaská Belá v okrese Prievidza v Trenčianskom kraji. Dedina varuje svojich obyvateľov! Na týchto miestach si dávajte pozor. Je tam evidovaný zvýšený výskyt medveďa.

 

Medvede tento rok nedali spávať mnohým ľuďom na Slovensku. Bol zaznamenaný ich značný výskyt a pohyb po viacerých obciach či turistických chodníkoch, ale aj útoky. Medvede sa stále viac približujú k obydliam a stále častejšie počujeme, že napadli aj človeka.

Na zvýšený výskyt medveďa tentokrát upozorňuje obec Valaská Belá. “Vážení občania, žiadame Vás o zvýšenie opatrnosti z dôvodu, že v časti obce Stanák a Lovište a okolie je zaznamenaný zvýšený výskyt medveďa hnedého,” poznamenali kompetentní z mesta. Ľudia sa začali okamžite obávať. “Na Stanák? Nechcela by som ho stretnúť,” poznamenala Danka. Na jeho výskyt upozornila aj Anna. “Roztrhal plot a baránka.”

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

Čo robiť pri strete s medveďom?

Medveďe sa objavujú stále viac a na viacerých miestach po celom Slovensku. Je preto potrebné dbať na bezpečnosť a dávať si pozor na strety s medveďom. Čo však robiť, ak ho v lese skutočne stretnete? Odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého odporúčajú, aby ste medveďa nefotografovali, ale aby ste sa začali pomaly vzďaľovať. “Nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnime sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie,” poznamenali na svojom webe.

Keď medveď skutočne zaútočí, je podľa odborníkov najlepšia pasívna obrana. “Ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou,” informovali zamestnanci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: medveď, pohyb, Valaská Belá, výskyt

Súvisiace články