Regióny Trenčín

Na Trenčianskej univerzite vybudujú za 4,3 milióna eur nové kreatívne centrum

Ilustračný obrázok, Zdroj : TASR / Radovan Stoklasa

TRENČÍN – V areáli Katedry špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka vznikne nové kreatívne centrum. O podpise zmluvy na nenávratný finančný príspevok vo výške 4,3 milióna eur informovali v stredu rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik a štátna tajomníčka Ministerstva kultúry SR Zuzana Kumanová.

 

Podľa Habánika je cieľom vybudovať a zmodernizovať infraštruktúru pre rozvoj kreatívneho a kultúrneho sektora v Trenčianskom kraji. Konkrétne ide o vznik kreatívnych dielní pre začínajúcich podnikateľov, živnostníkov, remeselníkov a študentov. Zámerom zriadenia kreatívneho centra v podmienkach univerzity je násobiť potenciál pre špičkové štúdium, vedu, technológie, inovácie a vytvárať prostredie, ktoré motivuje študentov a absolventov k podnikateľským zručnostiam, rozvíja talent a tvorivosť.

Na ploche s rozlohou takmer 850 štvorcových metrov vzniknú štyri remeselné dielne s moderným prístrojovým vybavením, priestory pre podporu kreatívnej tvorby ako front office, denná kaviareň, prednáškové priestory či oddychová zóna a coworkingové priestory.

„Počítame s vytvorením 20 nových pracovných miest a ďalších príležitostí pre 130 jednotlivcov, ktorí budú môcť využívať všetky poskytované služby a podporou pre 25 podnikateľov vo forme inkubačnej a akceleračnej schémy v kultúrnom a kreatívnom priemysle,“ doplnil Habánik s tým, že po Kine Hviezda ide o druhú významnú investíciu na podporu kultúrneho a kreatívneho priemyslu v Trenčíne, ktorá prispeje k ambícii Trenčín Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Podľa Kumanovej časť projektov na budovanie kreatívnych centier podporil rezort kultúry už v minulom roku. „Na ministerstve sme našli dodatočné zdroje, aby sme mohli podporiť ďalšie dobré projekty. Videli sme potenciál aj v ďalších projektoch, na ktoré sme minulý rok nemali finančné prostriedky a podporíme ďalšie tri projekty kreatívnych centier. Dva projekty sú univerzitné a jedno na podporu kultúrno-kreatívneho centra RTVS v Košiciach,“ doplnila štátna tajomníčka.

Z príspevku 4,3 milióna eur pôjde podľa Habánika na nové technológie 2,9 milióna eur, do stavebných úprav pôjde 320.000 eur. Trenčianska univerzita sa bude na projekte podieľať sumou 214.000 eur.