Regióny Trenčín Púchov Top

OBROVSKÝ ŽIAĽ Zomrela len 18-ročná slovenská REKORDÉRKA a MAJSTERKA: Veľká bojovníčka podľahla zákernej chorobe

Zdroj: DHZ Nosice, regiony.sk

PÚCHOV – Milovala život, pohyb a hasičský šport. Len 18-ročná Terezka z Púchova, ktorá úspešne reprezentovala nielen svoje mesto, ale aj celé Slovensko na medzinárodnej úrovni, už nie je medzi nami. Jej životné plány zmarila zákerná choroba, s ktorou prehrala boj v nedeľu 10. marca.

Smutná a tragická správa zasiahla na Slovensku celý hasičský šport. Len 18-ročná Terezka Srogončíková bojovala s ťažkou chorobou, ktorej nakoniec podľahla. Celý svoj život venovala Dobrovoľnému hasičskému zboru Nosice, kde pôsobila ako žabka. Hasičskému športu sa venovala už ako dieťa. “Tak strašne silné a cieľavedome dievča som ešte nevidel,” vraví Radovan z Púchova.

Zármutok zasiahol aj gymnázium v Púchove, kde Terezka navštevovala tretí ročník. Na strednú školu nastúpila pred tromi rokmi už so zlou diagnózou. “Jej čas bol rozdelený medzi štúdium, liečenie v nemocnici i doma. Terezka milovala život, pohyb, hasičský šport, turistiku a tanec. Svoju chorobu si nepripúšťala, plánovala svoju budúcnosť tak, ako jej spolužiaci, rovesníci. Chcela študovať na vysokej škole. Terezka bola milá, slušná, kultivovaná, bystrá, húževnatá študentka. Veľká bojovníčka! Česť jej pamiatke,” napísal na stránke školy riaditeľ Miroslav Kubičár.

Terezka na MS v ruskom meste Saratov v roku 2019. Zdroj: DHZ Nosice

Veľké úspechy doma aj vo svete

Terezka má za sebou množstvo významných úspechov v hasičskom športe. Už v roku 2017 sa jej podarilo zlomiť rekord v behu na 60 metrov a v roku 2019 sa spoločne so slovenskou reprezentáciou dorasteniek – v kategórii požiarny útok s vodou, stala vicemajsterkou sveta na Majstrovstvách sveta mužov, žien, dorastencov a dorasteniek v ruskom meste Saratov.

Skvelú formu potvrdila v roku 2019 aj na majstrovstvách Slovenska v hasičskom behu na 100 metrov a výstupe do hasičskej veže v Poprade. V oboch disciplínach triumfovala a priviezla do Nosíc dva tituly majsterky Slovenska.

Terezka ako dvojnásobná majsterka Slovenska v roku 2019. Zdroj: DHZ Nosice

Svoju športovú kariéru zavŕšila trénovaním detí vo svojom domácom DHZ Nosice. “Keď Terezka nemohla vrcholovo športovať, rozhodla sa, že svoje výnimočné znalosti odovzdá deťom v Nosiciach. Stala sa úspešnou trénerkou,” uviedli DHZ Nosnice. Na jej pamiatku 12. mája usporiadajú jej vysnívané preteky – hasičské 60-tky

Posledná rozlúčka s Terezkou bude 13.3.2024 na cintoríne v Púchove o 15:30.