Regióny Trenčín Šport Bánovce nad Bebravou Top

ROZHOVOR Slovensko bude žiť cyklistikou: Príde elita, vrátane Sagana

Slovenský cyklista Peter Sagan oslavuje v cieli víťazstvo v 10. etape pretekov Giro d'Italia 2021. FOTO TASR/AP

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Spoločný šampionát Českej a Slovenskej republiky v cestnej cyklistike sa uskutoční v dňoch 17. – 20. júna 2021 v Bánovciach nad Bebravou a blízkom okolí. Preteky začínajú časovkou všetkých kategórií vo štvrtok 17. júna v obci Podlužany. V sobotu sa dejisko pretekov presúva do Bánoviec nad Bebravou, odkiaľ budú štartovať preteky s hromadným štartom jednotlivcov v kategóriách Ženy a Juniorky dopoludnia a Juniori popoludní. Vyvrcholením podujatia sú preteky v kategórii Muži Elite, ktoré budú v nedeľu 20. júna.

 

Vo štvrtok 17. júna dopoludnia štartujú kategórie Ženy a Juniori, ktorí absolvujú 20 km trať (Podlužany – Timoradza – Krásna Ves – Podlužany) a Juniorky, ktoré absolvujú 15 km trať (Podlužany – Timoradza – Podlužany). Dopoludnia štartuje aj kategória Muži U23 Česká republika, ktorých trať je dlhá 40 km (Podlužany – Timoradza – Krásne Ves – Podlužany. Rovnakú trať absolvuje aj kategória Muži Elite v popoludňajšom štarte. V sobotu je na jazdkyne a jazdcov pripravený okruh Bánovce – Dežerice – Horňany – Bobot – Motešice – Krásna Ves – Timoradza – Podlužany – Bánovce v dĺžke 32,5 km. Ženy a Juniorky ho absolvujú trikrát (97,5 km) a Juniori štyrikrát (130 km). Slovenská a česká mužská špička absolvuje v nedeľu 20.júna sedem okruhov v celkovej dĺžke 227,5 km. O ďalších podrobnostiach spoločného šampionátu Česka a Slovenska v cestnej cyklistike sa Zoznam.sk rozprával s VERONIKOU PALUŠOVOU s organizačného výboru Slovenského zväzu cyklistiky.

Aká je aktuálna situácia s prípravami na Spoločné majstrovstvá Slovenska a Česka v Bánovciach nad Bebravou? 

– Prípravy sú v plnom prúde, pracujeme na plné obrátky. Dolaďujú sa posledné detaily, či už ohľadom technického zabezpečenia, ale aj sprievodného programu. Počítame hodiny a veríme, že počasie nám vyjde. Aktuálne ešte sledujeme nové epidemiologické opatrenia, aby sme boli pripravení.

Sú už známe nominácie elitných tímov z kategórie World Tour, ktoré prídu na Slovensko?

– Z elitných tímov príde Bora a jazdci Juraj a Peter Saganovci, Erik Baška. Nebudú chýbať ani jazdci z trenčianskych tímov Slávia Trenčín a Cycling Akademy Trenčín. Prídu aj ďalšie slovenské tímy. Z českých elitných jazdcov sú prihlásení Zdeněk Štybar, Roman Kreuziger, Petr Vakoč alebo Josef Černý. Štartové pole je nabité v časovke, ale rovnako aj v pretekoch s hromadným štartom.

 

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe počas 3. etapy cyklistických pretekov Giro d’Italia. Zdroj: TASR / AP

Koľko jazdcov a tímov sa zúčastní majstrovstiev SR a ČR v mužskej kategórii Elite?

– Z českej strany je to 105 jazdcov, slovenských cyklistov bude 84.

Aký je presný harmonogram jednotlivých pretekov? 

– Vo štvrtok to bude časovka jednotlivcov. Postupne v kategóriách juniorky, ženy, juniori, muži do 23 rokov. Štart úvodnej disciplíny je o 8.30 hod. Kategória Elite začína od 16:20 hod na rovnakej trati. Najprv štartujú českí pretekári, až potom hostiteľská krajina, čiže slovenskí cyklisti. V sobotu sú na programe preteky s hromadným štartom. Najskôr ženy a juniorky, po nich štartujú juniori. V nedeľu sú potom preteky kategórie Elite od 10:30 hod.

Kedy príde na Slovensko Peter Sagan a aký bude mať program?

– Čo sa týka programu Petra Sagana, tak vám neviem bližšie povedať informácie. Čo máme informáciu, tak sa nezúčastní tlačovej konferencie z rozhodnutia vedenia tímu Bory.

Plánujete s Petrom Saganom tlačovú konferenciu alebo iné sprievodné akcie pre novinárov alebo fanúšikov? 

– V súčasnej situácii uvidíme, čo všetko bude možné, keďže sa pripravuje na Tour de France a olympiádu.

 

Vľavo slovenský cyklista Peter Sagan v cyklámenovom drese vedúceho pretekára v v bodovacej súťaži Giro d´Italia. Zdroj: TASR / AP

 

Bude spoločná prezentácia jednotlivých tímov a jazdcov pred pretekmi? 

– Prezentácia jazdcov bude v nedeľu pred pretekom od 9.00 hod na pódiu na námestí v Bánovciach nad Bebravou.

Bude možná prítomnosť divákov v priestoroch štartu a cieľa, eventuálne v uliciach jednotlivých obcí, cez ktoré pôjde pelotón?

– Prítomnosť divákov je povolená. Jedine v zóne občerstvenia budú určité obmedzenia. Týmto pozývame všetkých, ktorí by chceli prísť povzbudzovať. Avšak, stále si treba na seba dávať pozor a dodržiavať aktuálne nariadenia.

Aká bude dopravná organizácia (obmedzenia, obchádzky) pretekov v termíne od 17. – 20. júna v okolí Bánoviec nad Bebravou? 

– Budú uzavreté cesty, prikladám vám mapku dopravných obmedzení a zákazov.