Regióny Trenčín Ilava Top

Problém na oddelení dokladov pokračuje! VEĽKÁ ZMENA: TU bez lístka nič nevybavíte

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

ILAVA – Ľudia začali po pandémii koronavírusu opäť cestovať. Aj preto sa mnohí pokúšajú požiadať či vyzdvihnúť si svoje doklady ešte tento rok. Ministerstvo vnútra však upozorňuje, že zaznamenali obrovský počet žiadateľov, a preto sa čakacie doby na vybavenie potrebných dokladov vo viacerých mestách predlžujú. Ilava situáciu rieši po svojom. Žiadateľom odovzdávajú lístky, bez neho pravdepodobne nič nevybavíte.

 

Pandémia koronavírusu spomalila život nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách. Aktuálne však môžeme žiť viac menej rovnaký život, ako pred príchodom ochorenia. Aj preto sa ľudia rozhodli vybaviť si potrebné doklady, aby mohli začať konečne cestovať a navštevovať rôzne krajiny. Počet žiadateľov o občiansky preukaz či pas je však tak vysoký, že úrady nestíhajú. “Oddelenia dokladov v krajských a veľkých okresných mestách  sú posledné týždne a mesiace vyťažené, čo sa prejavuje aj na čakacích dobách.  Dôvodom je, že Slováci si po uvoľnení pandemických opatrení  vybavujú potrebné doklady na cestovanie na dovolenky do zahraničia. Nejde len o pasy, ale o aj občianske preukazy, ktoré slúžia ako cestovný doklad, pričom viaceré krajiny Schengenu, rovnako ako v prípade pasov, vyžadujú, aby boli platné istý čas aj  pred odchodom z turistickej destinácie,” informovala hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.

Problém s extrémnym počtom žiadateľov majú aj v Ilave. Ľudia čakajú v obrovských radoch, aby si stihli vybaviť potrebné doklady. Pracovníci na oddelení dokladov sa preto rozhodli začať situáciu riešiť a zmeniť systém čakania na vybavenie. “Každý pracovný deň o 08.00 hod. bude rozdaný určitý počet lístkov s orientačným časom vybavenia. Občan má teda istotu, že v ten deň bude vybavený,” poznamenali policajti. Ľudia tak budú mať poradové číslo, vďaka čomu sa im podarí vybaviť v určitý čas. Tím, čo však lístok mať nebudú, sa im v ten deň nemusí podariť vybaviť.

Zdroj: portal.minv.sk

Počete lístkov je totiž podľa policajtov presne stanovaní. “Pri stanovení počtov lístkov sme vychádzali z priemerného vybavenia 1 žiadateľa, čo predstavuje cca 10 min. Taktiež je však zohľadnená aj nepredvídateľná situácia, ktorá môže nastať pri vybavovacom procese,” dodali muži zákona. Občan bez lístka sa vybaví len v prípade, že na chodbe nebude v tom čase žiadny občan s prideleným číslom. Pracovníčky tak budú môcť vybaviť aj takéhoto občana.

Policajti sa za takéto dočasné riešenie ospravedlnili, avšak zároveň dodávajú, že “tento systém bol zavedený pre spokojnosť vás občanov s cieľom zabrániť celodennému čakaniu na oddelení. Naším cieľom bolo aj odstrániť neistotu občana, či bude alebo nebude v ten deň vybavený. “

Harmonogram vydávania lístkov

Pondelok – bude rozdaných max. 35 lístkov
Utorok – bude rozdaných max. 35 lístkov
Streda – bude rozdaných max. 45 lístkov
Štvrtok – bude rozdaných max. 35 lístkov
Piatok – bude rozdaných max. 30 lístkov
Lístky s poradovým číslom 1 až 18 budú vybavené od 08.00 hod. do 11.30 hod.
Nasledovať bude obedná prestávka od 11.30 hod. do 12.00 hod.
Lístky s poradovým číslom 19 až 35 (pondelok, utorok, štvrtok) budú vybavené od 12.00 hod. do 15.00 hod.
Lístky s poradovým číslom 19 až 45 (streda) budú vybavené od 12.00 hod. do 17.00 hod.
Lístky s poradovým číslom 19 až 30 (piatok) budú vybavené od 12.00 hod. do 14.00 hod.