Regióny Trenčín Top

ŠOKUJÚCI KRACH! KONČÍ známa strojárska firma, POSLEDNÝ socialistický mohykán: Stovky ľudí sú bez práce, čo fabrike ZLOMILO väz?

Ilustračné foto. Zdroj: Google Streets, úprava regiony.sk

TRENČÍN – Zamestnanci niekdajšieho strojárskeho kolosu v Trenčíne dostali v pondelok ráno hromadne výpoveď. Na ulici sa tak zrazu ocitlo viac než 200 ľudí. Firma Trens definitívne skončila.

Podľa portálu tvnoviny.sk tu v minulosti pracovalo takmer tri a pol tisíc zamestnancov, no teraz necelých tristo. Včera si chlapi prevzali výstupné papiere a osobné veci. Niektorí zasvätili závodu celý svoj život.

Firma v minulosti vyrábala tisícky sústruhov ročne. Produkcia sa po Nežnej revolúcii rapídne znížila. Stroje však stále vyvážali do celého sveta. Pandémia, energetická kríza, no najmä vojna na Ukrajine, im definitívne zlomili väz.

„V súvislosti s licenčnými nariadeniami nám neboli povolené rôzne vývozy a prišli sme takto o množstvo zákaziek a zálohových platieb a to intervenovalo výrazne chod spoločnosti, dramaticky,“ povedal Marko Daniš, predseda predstavenstva spoločnosti Trens.

Firma podala návrh na konkurz. Muži, ktorí tu pracovali, však  nedostali ani novembrové výplaty. Majitelia sľubujú, že všetko aj s odstupným im vyplatia.

„Zamestnanci budú mať ich nároky na mzdy plnené z garančného fondu,“ povedal Daniš. To znamená, že zamestnancom doplatia nielen novembrové a decembrové výplaty.

V Trenčíne tak krachol posledný mohykán z veľkých socialistických podnikov. Haly sú prázdne a čaká ich rozpredaj.