Regióny Trenčín Top

TIP NA VÝLET Hrobka, z ktorej pocítite zvláštnu energiu: V jej útrobách sa odohral mrazivý príbeh

Zdroj: Miloš Sušienka

ZEMIANSKE KOSTOĽANY – Len kúsok od kostola Narodenia Panny Márie smerom k Dolným Lelovciam objavíte niečo, čo ešte stále máta mnohých historikov. Zrazu sa pred vami zjaví schátraná stavba, ktorá v sebe skrýva niečo záhadné. Stíchnete a máte chuť vstúpiť dnu. A niečo vám našepkáva, že chcete vedieť viac. 

 

Príbeh, ktorý odhalí mnohé činy, spôsobuje zimomriavky na celom tele. Reč je o Hrobke Tarnóczyovcov z roku 1889, ktorá slúžila ako rodinná hrobka. Uložených v nej bolo niekoľko rodu Tarnóczyovcov, ktorým patrili Dolné Lelovce. Obec bola najskôr pričlenená k Novákom a potom zase k Zemianskym Kostoľanom.

 

V hrobke nájdete pozostatky oltára. Zdroj: Miloš Sušienka

Strach, ale zvedavosť…

Ak sa vyberiete na toto tajomné miesto, obdivovať môžete už iba pozostatky oltára, nad ktorým kedysi visel erb šľachtického rodu. Ten by ste hľadali márne, keďže skončil v zberných surovinách a potomkom sa ho už nepodarilo získať. Rovnako sa terčom útokov stali aj železné a pozinkované truhly so zosnulými. Takýto večný odpočinok šľachtický rod určite nečakal.

Hrobku v dávnej minulosti niekoľkokrát vykradli. Výtržníkmi boli vraj aj vojaci, ktorí bývali v neďalekom kaštieli. Ten totiž prerobili na kasárne. Jeden z potomkov rodu Tarnóczyovcov sa snažil opakovane zamurovávať vchod do hrobky, no márne. Rozkrádači porozbíjali truhly a brali z nich naozaj všetko, meč, pušky, rodinné fotografie. Keďže sa do nich dostal vzduch, mumifikované telá sa okamžite rozložili. Pozostatky neskôr rodina pochovala do zeme hneď vedľa monumentálnej stavby. Pri majestátnej hrobke dnes zbadáte iba skromný náhrobný kameň. Keďže už nebolo čo kradnúť, hrobka je v súčasnosti opustená. Miesto ale stále vyžaruje akúsi zvláštnu energiu. Zvláštny pocit vyvolávajú aj sochy na vstupom do hrobky. Tie sú totiž bez hláv. V noci by sa sem zrejme vybrali iba odvážlivci.

 

Hrobka je opustená. Zdroj: Miloš Sušienka

Potomok rodu

Šľachtickým titulom tohto rodu sa netají ani Arpád Tarnóczy. Známy je tým, že v minulosti rozdával letáky s nápisom: „Smrť komunizmu.“ Mnoho rozhovorov venoval k nástupu komunistického režimu, bol jeho tvrdým odporcom.

Keď nemal ešte ani len 14 rokov, zatkli ho za protištátnu činnosť. Tam ho podľa jeho slov doslova mučili. V 90. rokoch bol poslancom za HZDS. ,,Mal jedinú motiváciu, aby sa ľudia dozvedeli o tom, čo sa v komunistických väzeniach dialo. V roku 1996 predložil v parlamente zákon o amorálnosti a protiprávnosti komunistického režimu, ktorý bol následne prijatý. Neskôr z politiky odišiel, stal sa veľvyslancom v Budapešti, získal titul maltézskeho rytiera a pôsobil i ako predseda Konfederácie politických väzňov na Slovensku,‘‘ povedal na margo Tarnóczyho Ústav pamäti národa. Arpád Tarnóczy tento rok v apríli oslávil 85. narodeniny.

 

Galéria
Arpád Tarnóczy. Zdroj: FB / Jozef Duchoň
Sochy v hrobke sú zničené. Zdroj: Miloš Sušienka
Pri budove postavili menší náhrobný kameň. Zdroj: Miloš Sušienka
Hrobka rodu Tarnóczyovcov. Zdroj: Miloš Sušienka
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: