Regióny Trenčín Banská Bystrica Top

VAROVANIE Nebezpečná INFEKCIA naberá na SILE! Nakazilo sa množstvo ĽUDÍ: Dokonca z obľúbenej pochúťky

Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

TRENČÍN – Vážne ochorenie na Slovensku naberá na sile. Nakazila sa už desiatka ľudí. Mnohí dokonca museli byť hospitalizovaní v nemocnici. Úrad verejného zdravotníctva preto zverejnil veľké varovanie. Nakaziť sa môžete aj z obľúbenej potraviny! Dávajte si preto pozor, či vaša pochúťka bola dôkladne spracovaná a vám tak nehrozí žiadne riziko.

 

Začiatkom mesiaca Slovensko obletela správa o hospitalizovaní až ôsmych pacientov vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, ktorí sa nakazili závažnou chorobou. “Na našom infekčnom oddelení je od minulého týždňa hospitalizovaných osem pacientov s kliešťovou encefalitídou,” informovala Holecová s tým, že pôvod nákazy zisťuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici.

Pacienti pritom neboli napadnutí kliešťami. Zdravotníci preto usudzujú, že “vo všetkých prípadoch sú pravdepodobným faktorom prenosu nákazy nepasterizované mliečne výrobky. V súčasnosti prebieha ďalšie epidemiologické vyšetrovanie,” uviedla vedúca Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici Eva Jurdíková.

Prípady pribúdajú

Prípadov však pribúda stále viac a viac. Úrad verejného zdravotníctva k 7.6. 2023 eviduje už 32 nahlásených prípadov kliešťovej encefalitídy, pričom pacienti neboli napadnutí kliešťom. Úrad verejného zdravotníctva sa rozhodol ľudí varovať. Bežne sa totiž kliešťovou encefalitídou nakazia aj milovníci čerstvého, tepelne neopracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo mliečnych výrobkov z takéhoto mlieka (označuje sa to ako alimentárna nákaza).

Úrad verejného zdravotníctva preto upozorňuje: “Osobám, ktoré nie sú očkované proti kliešťovej encefalitíde, odporúčame v prípade nepasterizovaných mliečnych výrobkov, najmä ovčieho a kozieho pôvodu, prevariť surové mlieko pred konzumáciou. Syr vyrobený zo surového mlieka je zas potrebné opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C.”

Najviac prípadov kliešťovej encefalitídy bolo priebežne hlásených z Banskobystrického a Trenčianskeho kraja.

Prevenciou proti ochoreniu

Najlepšou prevenciou, proti tomuto ochoreniu je očkovanie, ktoré môžu ľudia podstúpiť celoročne. “Ideálne je však začať očkovanie štandardnou schémou už v zimných mesiacoch, kedy kliešte nie sú aktívne. V súčasnosti, za účelom rýchleho dosiahnutia ochrany (tá nastáva približne 14 dní po aplikácii druhej dávky vakcíny) je možné použiť zrýchlenú očkovaciu schému,” poznamenal Úrad verejného zdravotníctva.

Ak ste sa však v minulosti nechali zaočkovať neznamená to, že protilátky máte aj v súčasnosti. Odborníci dodávajú, ľudia by sa mali nechať preočkovať o tri roky po ukončení základnej schémy. Následne treba dodržiavať intervaly preočkovávaní, a to každé tri, respektíve päť rokov v závislosti od zdravotného stavu a veku očkovanej osoby.

“Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde odporúčame ľuďom, ktorí v rámci výkonu svojej práce môžu prísť do kontaktu s kliešťovou encefalitídou, ako sú napríklad zamestnanci v lesnom hospodárstve, zememerači, značkári turistických chodníkov, zamestnanci horských chát a lanoviek a podobne. Samozrejme, toto očkovanie sa odporúča aj ľuďom, ktorí trávia svoj voľný čas v prírode – psíčkarom, hubárom, turistom a podobne,” dodal Úrad verejného zdravotníctva.