Regióny Trenčín Prievidza Top

VIDEO z desivého ÚTOKU medvedice: SPADOL som, ona ZAÚTOČILA! Ostatní zúfalo KRIČALI, šelma neušla: Hrôzostrašné SEKUNDY v lese

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash, úprava zregionu.sk

KĽAČNO – Stačilo málo a spoločná poľovačka nad obcou Kľačno sa mohla skončiť tragicky. Po tom, čo sa medvedica vyrútila na poľovníka, od nešťastia ho delili doslova centimetre.

K incidentu došlo, ako ho opísali poľovníci, v sobotu (25.11) pri spoločnej poľovačke pri obci Kľačno v okrese Prievidza. Medvedicu zrejme vyrušila streľba. Poľovníci si zviera všimli až v poslednej chvíli. Začali kričať, ale medvedica neušla. Naopak, podľa ich slov sa rozbehla priamo k jednému z nich. Poľovník preto musel v sebaobrane vystreliť. “Bál sa, že príde k jeho zraneniu a tak na ňu vystrelil,” povedal pre TV JOJ Marek Veverica, vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ. Poľovník sa zahryznutiu vyhol iba o vlások. “Strieľal zo vzdialenosti 80 centimetrov, keď hrozilo, že sa doňho zahryzne,” priblížil Veverica.

Šmykol sa a padol, medvedica zaútočila

Video, ktoré zachytáva medvedicu, ktorá údajne útočila, aj s mladými, na sociálnej sieti zverejnil poslanec parlamentu za SNS Ivan Ševčík. Medvediu rodinku mal podľa jeho slov natočiť iný poľovník na inom mieste chvíľu predtým.

Čo sa v lese stalo, približuje druhé video. “Tu sú stopy medvedice a tu strelca, ako utekal. Medvedica jednoznačne ide po ňom, zaútočila, a na tomto mieste sa strelcovi šmyklo, padol a ona naňho zaútočila. V sebaobrane vystrelil na zviera,” opisuje muž incident na videu. Ako dodal, medvedica až potom s mladými ušla. Podľa neho na stopách vidieť, že medvedica je postrelená, lebo kríva.

Prvé video má zachytávať medvedicu krátko pred útokom:

Na ďalšom videu poľovník opisuje, ako sa mal útok medvedice udiať:

Zranené zviera potom ušlo do lesa. “Išli sme za ním necelých päť kilometrov a nemá smrteľné zranenie. Považujeme to za uzavreté. Lebo keby bol smrteľne postrelený, už by sme ho našli,” vysvetlil Veverica. Medvedica utekala na vrchol pohoria, poľovníci predpokladali, že sa skryje. Útočiace zviera mohlo mať podľa poľovníkov 150 kilogramov.

Zranenú medvedicu nenašli

Zraneného medveďa sa teda nepodarilo nájsť. Obec Kľačno na sociálnej sieti informovala, že medveďa postrelili na hrebeni, v časti medzi prvou a druhou dolinou za obcou, smerom na Vrícko. “Tomuto miestu sa treba vyhnúť a byť obozretný aj v iných častiach lesa v katastri obce,” upozornila samospráva.

Problémy s útokmi medveďa eviduje obec už dlhšie. Jednému z nich malo čeliť i ekocentrum s ubytovaním Zelená ruža. Na sociálnej sieti informovalo, že v tomto roku útoky neprežilo viacero tamojších zvierat, išlo o emu, kenguru a ovce. Pred mesiacom pár kilometrov od miesta, kde zviera zaútočilo na poľovníkov, ďalšia medvedica zaútočila aj na hubára. Zahryzla sa mu priamo do nohy.