Regióny Trenčín

Zvýšenie daní o 35 percent bude v Trenčíne realitou, vyšší bude aj poplatok za vývoz odpadu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

TRENČÍN – Po ôsmich rokoch sa v Trenčíne zvyšujú sadzby dane z nehnuteľnosti. Nárast vybraných daňových položiek priemerne o 35 percent pocítia v novom roku nielen majitelia rodinných domov a bytov, ale aj podnikatelia. Tí budú za každý meter štvorcový platiť 4,50 eura, kým doteraz sa ich daňová sadzba pohybovala tesne pod 3,30 eura. Zmenu daňových sadzieb, ktorá do budúcoročného rozpočtu prinesie 1,95 milióna eur, odsúhlasili na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva trenčianski poslanci.

 

Trenčiansky primátor Richard Rybníček z pozície prezidenta Únie miest Slovenska počas jesene viackrát avizoval, že drvivá väčšina miest združených v únii bude nútená pristúpiť k zvýšeniu miestnych daní a poplatkov. “Mesto Trenčín, podobne ako ostatné samosprávy, je povinné vzhľadom na neustále sa meniace zákony prijímané štátom, ktoré zásadne zvyšujú bežné výdavky mesta, zabezpečiť zdroje na to, aby služby, ktoré v rámci svojich kompetencií poskytuje, udržalo minimálne na rovnakej úrovni ako v súčasnosti,” uviedla k návrhu rozpočtu vedúca ekonomického útvaru mestského úradu Mária Capová.

Pri stavbách na bývanie a bytoch stúpne od budúceho roka daňová sadzba z 0,29 na 0,5 eura, pri garážach z 1,096 na 1,43 eura a pri priemyselných stavbách či iných podnikateľských objektoch z 3,286 na 4,5 eura. “Týmto návrhom je súčasne dodržaná zákonná podmienka, aby rozdiel medzi najvyššou a najnižšou sadzbou dane zo stavieb a dane z bytov bol maximálne desaťnásobný. Povinnosť znižovania násobkov sadzieb mala byť splnená najneskôr do roku 2024, navrhovanou úpravou bude splnená od roku 2020,” zdôraznila Capová.

Okrem zvýšenia daní sa Trenčania pre budúci rok musia pripraviť aj na vyšší poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorého denná sadzba je od 1. januára 2020 stanovená na 0,0891 eura. Desaťpercentné navýšenie doterajšieho poplatku zdôvodnila trenčianska radnica predpokladom zvýšených nákladov na vývoz odpadu v rokoch 2020 – 2022 vyplývajúcich z nariadenia vlády SR, ktorá ustanovuje novú výšku zákonných poplatkov za uloženie odpadov na skládku. Kým obyvatelia Trenčína doteraz platili za vývoz a uloženie odpadu ročne 29,56 eura, po novom to bude 32,52 eura.